Jezioro Drawsko – 1900 hektarów wodnej przygody

Widok na Czaplinek i południową część jeziora – fot. Sebastian Bezak

Jeziora odgrywaja szczególną rolę w zachodniopomorskiej turystyce. Jednym z najintensywniej eksplorowanych akwenów jest Drawsko – drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce i największe na Pojezierzu Drawskim.

Kilkanaście malowniczych zatok, prawie 80 kilometrów linii brzegowej, 12 wysp oraz niezwykle urozmaicona rzeźba dna – wszystko to sprawia, że każdego lata ściągają tu miłośnicy wszelkich wodnych i podwodnych aktywności.

Jezioro Drawsko zajmuje powierzchnię ponad 19 km kw., a opłynięcie wszystkich zatok zajmuje żeglarzom nawet tydzień. Prawie 100 ha zajmują wyspy; największą z nich jest Bielawa, jeszcze niedawno zasiedlana przez stałych mieszkańców. Znajdują się tu miejsca cumowania, polany piknikowe i punkty widokowe, a sama wyspa jest popularnym celem żeglarskich i kajakowych wypraw. Czysta woda o dużej przejrzystości zachęca do zanurzenia się pod jej powierzchnię, a niezmierzone połacie podwodnych łąk to miejsca bytowania wszelkich gatunków ryb (przy czym warto wiedzieć, że drawskie szczupaki metrowej długości to wcale nie tak rzadka zdobycz, jak mogłoby się wydawać).

Mapa batymetryczna Jezioro Drawsko + Żerdno (EKO-MAP 2022)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *