Kołobrzeg to niewątpliwie jedna z najbardziej pożądanych destynacji pośród bywalców wybrzeża. Swego czasu miasto kojarzyło się głównie z wojskiem – nie tylko za sprawą Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, emitowanego w TVP do 1989 r., ale też dzięki barwnej historii zaślubin polskiego wojska z Bałtykiem.
Śladami armii LWP
Do dziś jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania miasta jest Muzeum Oręża Polskiego o pięćdziesięcioletniej tradycji, ze spektakularnymi ekspozycjami uzbrojenia lądowego, powietrznego i oczywiście morskiego. Słynna kołobrzeska latarnia, będąca jednocześnie znakomitym punktem widokowym, również posiada wojskowe korzenie (dosłownie!), ponieważ została wybudowana tuż po wojnie na fundamentach niemieckiego fortu. Militarnego klimatu dopełnia pięknie utrzymany cmentarz wojenny z makietą przedstawiającą zdobycie miasta w 1945 r. – przy czym warto zaznaczyć, że bitwa o Kołobrzeg toczyła się niemal przez dwa tygodnie, pochłaniając tysiące ofiar i przechodząc do historii jako jeden z najkrwawszych bojów tzw. operacji pomorskiej.
Kołobrzeskie zabytki
Mimo intensywnych działań wojennych w centrum miasta ocalała część zabytkowych obiektów. Najcenniejszym i najokazalszym z nich jest XIV-wieczna bazylika konkatedralna, z którą sąsiaduje neogotycki ratusz. Nieco dalej kryje się średniowieczna Baszta Lontowa, wieńcząca pierzeję historycznych domostw przy kameralnej uliczce Dubois (jednak to nie tu należy szukać najstarszych kamienic w mieście – jest nią kamienica kupiecka przy ul. Gierczak, przy wejściu do Muzeum Oręża). Oczywiście mówiąc o historycznej architekturze nie sposób pominąć umocnień Twierdzy Kołobrzeg – oprócz wspomnianego fortu portowego, zachowała się m. in. Reduta Solna przy ulicy Szyprów i chyba najbardziej znana – Reduta Bagienna (Morast) na terenie Mariny Solnej.
Portowe klimaty
Spośród kołobrzeskich przystani, towarzyszących ujściu Parsęty, w pierwszej kolejności należy wymienić nabrzeże portowe przy latarni, skąd odpływają statki wycieczkowe. Kilkaset metrów dalej znajduje się port rybacki, gdzie na duże jednostki powracające z połowu w przedpołudniowych godzinach oczekują wtajemniczeni turyści w nadziei zakupu świeżych ryb prosto z kutra. Najdalej od kołobrzeskiej redy ulokowała się Marina Solna, która po całkowitej przebudowie w ostatnich latach stała się jednym z najnowocześniejszych portów jachtowych na polskim wybrzeżu.
Rowerem do Mielna
Kołobrzeg znajduje się na szlaku Velo Baltica, snującego się brzegiem morza ze Świnoujścia do Ustki. Ta długodystansowa trasa rowerowa jest szczególnie ceniona przez miłośników zachodów słońca i nadbałtyckich panoram. Szlak ma długość 235 km i w przeważającej części biegnie utwardzonymi drogami rowerowymi, wyłączonymi z ruchu samochodowego. Kołobrzeg znajduje się mniej więcej w połowie trasy, stanowiąc idealną bazę wypadową w obu kierunkach: na zachód, w stronę Wybrzeża Rewalskiego, oraz w kierunku wschodnim, przez Ustronie Morskie w stronę Mielna i Darłowa.