przystan_jamno

Wprawdzie najsłynniejszą polską mierzeją jest Hel, jednak na Pomorzu Zachodnim również istnieje kilka tego typu form terenu.

Długie, piaszczyste wały odcinają wody zatok morskich, które z czasem stają się przybrzeżnymi jeziorami o dużej powierzchni i niewielkiej głębokości. W województwie zachodniopomorskim największe z nich to ponad 2000-hektarowe Jamno oraz sąsiadujące z nim, niewiele mniejsze Bukowo, szczególnie cenione przez windsurferów. Oba jeziora łączą się z Bałtykiem parusetmetrowymi kanałami i jednocześnie oddzielone są od słonych wód ok. 10-kilometrowymi mierzejami. Przy jeziorach funkcjonują całoroczne przystanie i ośrodki wczasowe (m. in. w Mielnie, Łazach i Dąbkach), a ich wody można eksplorować na własną rękę lub korzystając ze statków spacerowych.

Przystań nad jeziorem Jamno (fot. Sebastian Bezak)

Jak tu jest głęboko?

W latach 2016-2023 na wodach Jamna i Bukowa zostały przeprowadzone szczegółowe pomiary batymetryczne, połączone z terenową inwentaryzacją przybrzeżnej infrastruktury turystycznej. Efektem tych prac są dokładne mapy głębokościowe obu akwenów, które powstały zarówno w wersjach elektronicznych jak i papierowych. Najgłębiej położony punkt dna jeziora Bukowo znajduje się nieco ponad kilometr na południe od wylotu Kanału Szczuczego i mieści się zaledwie 2,7 m pod powierzchnią wody. W przypadku Jamna sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Obecność wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim pociąga za sobą znaczne zmiany poziomu wód jeziora, którego maksymalna głębokość waha się w przedziale od 3,5 m aż do 4,3 m. Na niektórych mapach przyjęto więc uśrednioną wartość 3,9 m oznaczoną w punkcie zlokalizowanym ok. 700 m na północ od przystani w Łabuszu.

Jezioro Jamno na mapie turystycznej powiatu koszalińskiego (EKO-MAP 2021)

Gdzie na ryby?

Odnośnie tego, czy lepszym akwenem dla wędkarstwa jest Jamno, czy Bukowo, krążą zróżnicowane opinie. W sprzedaży jest już dostępny duży mapowy zestaw dla niezdecydowanych. Dwa nasze największe przymorskie jeziora zostały przygotowane w wersji elektronicznej na smarftony (w trzech wersjach kolorystycznych do wyboru), oprócz tego w postaci standardowych map składanych oraz na karcie MicroSD – to ostatnie rozwiązanie powstało z myślą o użytkownikach echosond Lowrance. Cały ten pakiet map można nabyć w cenie 120 zł pod poniższym linkiem:

• 3x mapa batymetryczna – Jezioro Jamno i Bukowo Lowrance | EKO-MAP | Android iOS