jezioro_drawsko_lotnicze

Drawsko, znane wśród niemieckich turystów jako Dratzig-See, jest największym jeziorem na Pojezierzu Drawskim i drugim pod względem głębokości w Polsce.

Znajduje się ono u zbiegu kilku potężnych rynien postglacjalnych, gdzie w efekcie działalności lodowca powstał zbiornik wodny o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, z mnóstwem zatok, półwyspów i kilkunastoma wyspami. Trudno więc się dziwić, że jest to najpopularniejszy akwen w północno-zachodniej Polsce, nad którym każdego lata wypoczywają tysiące żeglarzy, wędkarzy i miłośników wodnych szaleństw.

Zachód słońca nad Zatoką Drahimską (fot. Sebastian Bezak)

Wyspa niekoniecznie bezludna

W centralnej części jeziora znajduje się Bielawa – jedna z największych śródlądowych wysp w kraju. Do 1997 r. wyspa była zamieszkana przez rodzinę, która prowadziła tu niewielkie gospodarstwo rolne. Obecnie znajduje się tu kilka punktów widokowych, które powstały na trasie ścieżki edukacyjnej. Jeszcze kilka lat temu nad wyspą górowało potężne drzewo – czteropienny buk zwyczajny o wysokości ponad 30 metrów, będący pomnikiem przyrody. W 2008 roku, podczas wyjątkowo silnych jak na tę część Polski nawałnic, drzewo runęło. Tym samym upadł symbol wyspy, z którym wiązał się przesąd, iż każdy kto dotknie drzewa, ponownie powróci na Bielawę.

Wypływamy na wielką wodę

Od niedawna Drawsko jest udostępnione dla sportów motorowodnych. Na całym akwenie można pływać z silnikami o maksymalnej mocy 5kW, natomiast w centralnej i południowej części jeziora wyznaczono strefę dla jednostek o napędzie do 40kW. Wodowanie dużych jachtów i motorówek jest możliwe na przystani WOPR, w Ośrodku Sportów Wodnych oraz na terenie ośrodków wypoczynkowych w Czaplinku.

Regaty jachtów kabinowych na jeziorze Drawsko (fot. Sebastian Bezak)

Nad jeziorem odbywa się szereg cyklicznych imprez związanych z wędkarstwem i żeglarstwem. Najefektowniejszym wydarzeniem są regaty, odbywające się w ramach Eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, organizowane przez Czaplineckie Bractwo Żeglarskie. W regatach bierze udział kilkadziesiąt załóg rywalizujących w różnych klasach, a podczas zawodów na całym jeziorze niepodzielnie panują białe żagle.



Szlakiem Karola Wojtyły

Na Drawsku można rozpocząć spływ Drawą w najdłuższej, i chyba też najtrudniejszej wersji. Co prawda właściwy szlak rzeczny rozpoczyna się dopiero przy wylocie Drawy z Zatoki Rzepowskiej, jednak wodowanie kajaków na ogół odbywa się dokładnie po przeciwnej stronie jeziora, na przystaniach w Czaplinku. Stąd kajakarze mają do pokonania prawie 10 kilometrów (!) przez środek jeziora, gdzie odległość między brzegami zwykle przekracza 1,5 km a fale wysokie prawie na metr wcale nie należą do rzadkości.

Szczupakowe łowy

Wędkarze poszukujący zdobyczy na jeziorze Drawsko nie powinni mieć powodów do narzekania. Wody są regularnie zarybiane, a rozmaitość wodnych ekosystemów – podwodnych łąk, stromych górek i wypłyconych zatok, umożliwia połów wszelkich słodkowodnych gatunków. Szczególną sławą cieszą się medalowe szczupaki, żerujące w zachodnich zatokach. Dość często trafia się okazała płoć (tutejsze płocie podobno przepadają za gotowanym łubinem), leszcz i lin. Jest to też miejsce chętnie odwiedzane przez amatorów wędkarstwa podlodowego – zimą poławia się tu głównie okonia i sieję.

Mapa batymetryczna Jezioro Drawsko + Żerdno (EKO-MAP 2022)

Źródło: Turystyka wodna na Pojezierzu Drawskim
Wydawnictwo EKO-MAP 2021