
Pomorze Zachodnie to 21 powiatów, wliczając w to trzy miasta na prawach powiatu. Największym ośrodkiem miejskim i zarazem stolicą województwa zachodniopomorskiego jest Szczecin, zamieszkiwany przez ok. 400 tys. osób. Na drugiej pozycji plasuje się Koszalin, niegdyś miasto wojewódzkie, z liczbą mieszkańców nieznacznie przekraczającą 100 000. Kolejne miejsca zajmują: Stargard (67 tys.), Kołobrzeg (45 tys.) i Świnoujście (40 tys. mieszkańców).





Brzegiem morza

Długość polskiego wybrzeża Bałtyku to prawie 600 km, z czego ok. 1/3 znajduje się w granicach województwa zachodniopomorskiego. Ulokowały się tu popularne i masowo odwiedzane kurorty, ale nie brak też miejsc stworzonych do kameralnego wypoczynku. Nadbałtyckie miejscowości mają sporo do zaoferowania miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu, a zwiedzanie północno-zachodniego skraju Polski warto połączyć z eksploracją nadmorskich szlaków turystycznych.



W pomorskich puszczach

Lasy zajmują nieco ponad 1/3 powierzchni województwa zachodniopomorskiego, tworząc na wielu jego obszarach zwarte kompleksy. Najbardziej znane spośród nich to puszcze: Bukowa, Wkrzańska, Drawska, Goleniowska, Barlinecka, Piaskowa i Koszalińska, a także Bory Krajeńskie, rozciągające się od centrum Pomorza Zachodniego aż do doliny Noteci.



Zachodniopomorskie jeziora

Wody stojące zajmują ok. 5% województwa zachodniopomorskiego. Pod względem powierzchni największym jeziorem w regionie (i czwartym w Polsce) jest Dąbie, zajmujące 55 kilometrów kwadratowych. Kolejne miejsca zajmują: Miedwie (35 km), Jamno (22 km) i Drawsko (18 km kw.), przy czym to ostatnie należy jednocześnie do pierwszej trójki najgłębszych zbiorników w kraju.



Chronimy to co najcenniejsze

Jedną z form wielkoobszarowej ochrony przyrody są parki narodowe i krajobrazowe. Na terenie województwa zachodniopomorskiego utworzono 7 parków krajobrazowych: Barlinecki, Drawski, Iński, Cedyński, Dolina Dolnej Odry, Puszcza Bukowa oraz fragmentarycznie Park Krajobrazowy Ujście Warty. Szczególnie cenne obszary znalazły się w granicach dwóch parków narodowych. Są to: Woliński Park Narodowy, obejmujący część wyspy Wolin wraz z największymi klifami w kraju oraz Drawieński Park Narodowy w środkowym biegu rzeki Drawy.





Śladami historii
Pomorze Zachodnie to nie tylko Bałtyk, lasy i jeziora, ale też tysiące historycznych miejsc. Liczby robią wrażenie: mamy tu 872 zabytkowe kościoły, ponad 1000 przedwojennych cmentarzy, pół tysiąca dworów i pałaców, przeszło 300 pomników upamiętniających I wojnę światową i kilkaset bunkrów. Do tego należy dodać grodziska, parki dworskie, średniowieczne budowle warowne, zabytkowe elektrownie, klasztory, lapidaria, latarnie morskie, kurhany, wieże i zamki.





